Hyderabad, Telangana
GST No. 36AAPCM5442E1ZC
Call 07949311805 81% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Thickness | 2 mm |
| Length | 4 m |
| Position | Interior |
| Technique | Roll Forming |
| Usage/Application | Industrial |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
View Complete details
Product Brochure
| Material | GI Steel |
| Thickness | 2 mm |
| Length | 6 m |
| Coating | GI |
| Web Depth | 200 mm |
| Flange Width | 60 mm |
| Hole Type | Round Holes |
| Usage | Warehouse, Industrial Shed, Commercial Building |
| Surface Finish | Galvanized |
View Complete details
Product Brochure
| Material | GI Steel |
| Thickness | 1.6 mm |
| Length | 6 m |
| Coating | Pre Galvanized |
| Yield Strength | 340 MPa |
| Web Depth | 140 mm |
| Flange Width | 70 mm |
| Hole Type | Pre Punched |
| Usage | Cold Storage, Solar Structure, Industrial Shed, Commercial Building, Warehouse |
| Surface Finish | Galvanized |
View Complete details