Hyderabad, Telangana
GST No. 36AAPCM5442E1ZC
Call 07949311805 81% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Width | 80 ft (24 m) |
| Length | 250 ft (75 m) |
| Center Height | 40 ft (12 m) |
| Side Height | 20 ft (6 m) |
| Built-Up Area | 20000 sq. ft. |
| Shed Type | PEB |
| Intended Use | Warehouse |
| Cladding Material | GI Sheet |
| Included Components | Windows, Gutter, Doors, Skylights, Turbo Ventilators, Ridge Vents |
| Roof Type | Single Slope |
| Scope of Work | Structure Only |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Steel |
| Usage/Application | Shop |
| Brand | JSW |
| Thickness | 0.5mm |
| Features | Strong and stainless |
| Size/Dimension | 20sft |
| Snow Load | 5000 |
| Life Span | 100 years |
| Roofing Area | steel sheets |
| Is It Rust Proof | YES |
| Is It Water Proof | YES |
| Minimum Order Qty | 10000 sqft |
| Country of Origin | Made in India |
| service location | Telangana, Hyderabad |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10000 sq ft
Product Brochure
| Warehouse Type | Industrial Storage |
| Structure Type | PEB Structure |
| Cladding Material | PPGI Sheet |
| Span Width | Up To 20 m |
| Built Up Area | Up To 20000 sq ft |
| Ventilation | No Ventilation, Ridge Vent, Monitor Roofing, Turbo Vent |
| Dock Leveler | Without Dock |
| Fire Protection | Hydrant Ready |
View Complete details