Hyderabad, Telangana
GST No. 36AAPCM5442E1ZC
Call 07949311805 81% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10000 Kg
Product Brochure
| Thickness | 0.50 mm |
| Sheet Width | 1000 mm |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Zinc Coating | 150 gsm |
| Base Material | Galvanized Steel |
| Profile Type | Tile Profile |
| Surface Finish | Skin Pass |
| Grade | IS 277 |
| Top Coat Thickness | 25 microns |
| Coating Type | PPGI |
| Sheet Length | 30 ft |
| Color | Blue |
| Brand | Tata Bluescope |
| Coil Or Sheet | Sheet |
| Application | Farmhouse, Cold Storage, Factory Roofing, Warehouse, Industrial Shed, School Building |
View Complete details
Product Brochure
| Size (L X W) | 12 ft x 3 ft |
| Thickness | 0.5 mm |
| Brand | TATA |
| Length | 24 ft |
| Width | 3.5 ft |
| Material | JSW, TATA, APOLLO |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Thickness | 0.5 mm |
| Length | 20 |
| Material | Iron |
| Application/Usage | Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 0.50 mm |
| Sheet Width | 800 mm |
| Zinc Coating | 150gsm |
| Base Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Regular Spangle |
| Sheet Length | 16 ft |
| Profile Shape | Corrugated |
| Application | Cladding, Industrial Roofing |
View Complete details