Hyderabad, Telangana
GST No. 36AAPCM5442E1ZC
Call 07949311805 81% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10000 sq ft
Product Brochure
| Structure Type | Pre-Engineered |
| Clear Span (Width) | 18 m (60 ft) |
| Eave Height | 9 m (30 ft) |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Crane Provision | With Crane |
| Wall Cladding | Full Sheeting |
| Color | Bare Galvalume, Terracotta, Red, Grey, Off-White, Blue, Green, White |
| Roof Type | Curved Roof |
| Insulation | Non-Insulated |
| Accessories | Mezzanine Floor, Skylights, Ridge Ventilators, Louvers, Canopy, Turbo Ventilators |
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 0.5 mm |
| Color | Blue |
| Length | 24 Ft |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | JSW, TATA, APOLLO |
| Width | 3.5 |
| Features | waterproof, rust proof, flexible |
View Complete details
Product Brochure
| Base Material | Galvanized Steel |
| Surface Finish | Color Coated |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Profile Type | Corrugated |
| Sheet Length | Cut To Length |
| Usage Area | Residential, Agricultural, Industrial, Warehouse |
| Color | Blue |
| Coating Type | PPGI |
| Brand | JSW |
View Complete details
Product Brochure
| Base Material | Galvanized Steel |
| Surface Finish | Color Coated |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Effective Width | 840 mm |
| Usage Area | Warehouse, Commercial, Industrial |
| Color | Blue |
| Coating Type | PPGI |
| Brand | Tata Bluescope |
| Zinc Coating | 150 gsm |
View Complete details
Product Brochure
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Sheet Width | 840 mm |
| Material Grade | AZ150 |
| Profile Type | Crimp Curved |
| Coating Type | PPGI |
| Color | Blue |
| Sheet Length | 30 ft |
| Surface Finish | Glossy |
| Application Area | Industrial |
| Country of Origin | India |
View Complete details
Product Brochure
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Sheet Width | 1020 mm |
| Material Grade | AZ150 |
| Profile Type | Crimp Curved |
| Coating Type | PPGI |
| Color | Blue |
| Sheet Length | 22 ft |
| Application Area | Factory Shed |
| Country of Origin | India |
View Complete details