Hyderabad, Telangana
GST No. 36AAPCM5442E1ZC
Call 07949311805 81% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Shed Type | Double Slope |
| Material | Galvanize Iron |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Services |
| Mode | Offline |
| make | jsw |
View Complete details
Product Brochure
| Building Type | Industrial Shed |
| Area | Up to 5000 sq.ft |
| Structure Type | PEB |
| Shaping Mode | Injection Molding |
| Packaging Type | As per customer order |
| Color | Multicolor |
| Accessories | Louvers, Canopies, Turbo Ventilators, Ridge Vents, Mezzanine Floor, Gutters & Downpipes, Skylights |
| Industry | Engineering Industry |
| Service Location | Telangana Hyderabad |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Structure Type | Pre-Engineered |
| Clear Span (Width) | 12 m (40 ft) |
| Eave Height | 12 m (40 ft) |
| Wall Cladding | Full Sheeting |
| Roof Type | Single Slope Roof |
| Insulation | Non-Insulated |
| Accessories | Turbo Ventilators, Skylights, Ridge Ventilators, Canopy, Mezzanine Floor |
| Service Scope | Supply & Erection |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Steel |
| Usage/Application | Industries |
| Brand | JSW, TATA, APOLLO |
| Features | Flexible and strong |
| Roofing Area | Sloop |
| Is It Rust Proof | YES |
| Is It Water Proof | YES |
| Minimum Order Qty | 10000sqft |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Built Type | Factory Shed |
| Area (in sq ft) | 25001-50000 |
| Material | Steel |
| Number of Floors | G+1 |
| Features | Mezzanine Floor, Turnkey Solution, Crane Provision, Solar Ready, Eco-Friendly |
| Usage/Application | Shop |
| Technique | Cold Rolled |
| Roof Type | Slope |
| Sheet Thickness (in mm) | 0.50 mm |
| Frame Type | Multi-Span |
| Heat Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Shed Type | Warehouse Shed |
| Material | Steel |
| Built Type | Prefabricated |
| Roof Type | Curved |
| Usage | Industrial, Warehouse, Storage, Commercial, Factory, Workshop, Production, Packaging, Parking |
| Shed Height | 40 ft |
| Type Of Shed | Industrial |
| Usage/Application | Shop |
| Brand | JSW, TATA, APOLLO |
| Thickness | 0.5mm |
| Location | On Site |
| Service Mode | Supply And Erect |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Warranty | 10 Year |
View Complete details
Product Brochure
| Built-Up Area | 20000 sq. ft. |
| Shed Type | PEB |
| Center Height | 40 ft (12 m) |
| Crane Provision | EOT Crane Ready |
| Intended Use | Godown |
| Cladding Material | GI Sheet |
| Roof Type | Double Slope |
| Included Components | Windows, Turbo Ventilators, Skylights, Gutter, Downspout, Doors, Ridge Vents |
| Scope of Work | Structure Only |
View Complete details
Product Brochure
| Structure Type | Factory Shed |
| Built Type | PEB |
| Material | Mild Steel |
| Usage Application | Industrial |
| Number Of Floors | G Plus 3 |
| Wall Panel Type | GI Sheet |
| Roof Type | Curved Roof |
| Portable | Yes |
| Service Mode | Supply And Installation |
View Complete details
Product Brochure
| Structure Type | Pre-Engineered |
| Clear Span (Width) | 12 m (40 ft) |
| Eave Height | 12 m (40 ft) |
| Material | Mild Steel (MS) |
| Crane Provision | With Crane |
| Wall Cladding | Full Sheeting |
| Roof Type | Single Slope Roof |
| Service Scope | Supply & Erection |
| Accessories | Skylights, Mezzanine Floor, Turbo Ventilators, Ridge Ventilators, Canopy, Louvers |
View Complete details
Product Brochure
| Built-up Area | 10000 sq.m |
| Application | Industrial Shed |
| Eave Height | 12 Mtr (40 ft) |
| Crane Provision | Above 20 Ton |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Accessories | Turbo Ventilators, Canopy, Mezzanine Floor, Doors & Windows, Skylights, Ridge Ventilator |
| Service Scope | Supply & Erection |
View Complete details
Product Brochure
| Width | 30 ft (9 m) |
| Length | 60 ft (18 m) |
| Center Height | 15 ft (4.5 m) |
| Side Height | 12 ft (3.6 m) |
| Shed Type | PEB |
| Crane Provision | No Crane |
| Built-Up Area | 20000 sq. ft. |
| Intended Use | Workshop |
| Cladding Material | GI Sheet |
| Roof Type | Single Slope |
View Complete details
Product Brochure
| Structure Type | PEB Structure |
| Material Grade | Stainless Steel |
| Project Size | 100–300 ton |
| Service Scope | Fabrication and Erection |
| Fabrication Standard | IS 2062 |
| Surface Finish | Hot Dip Galvanized |
| Usage Sector | Infrastructure, Warehouse, Commercial, Industrial |
| Design Support | With Design |
| Service Mode | Workshop and Site |
View Complete details
Product Brochure
| Material | steel |
| Built Type | Prefab |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Service Location/City | Telangana |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Is it Waterproof | Yes |
| Payment Mode | By cash or online |
| Roof materials | Iron |
| Sheet Thickness | 0.5mm |
| Material | steel |
| Built Type | Prefab |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Service Location/City | Telangana |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Built Type | Prefab |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Service Location/City | Telangana |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Steel and Iron |
| Service location | Telangana, Hyderabad |
View Complete details
Product Brochure
| Structure Type | Pre-Engineered |
| Service Type | Virtual Office, Business Lounge, Meeting Room, Training Room, Conference Room, Coworking Space, Day Office, Shared Office, Dedicated Desk |
| Clear Span (Width) | 18 m (60 ft) |
| Eave Height | 6 m (20 ft) |
| Crane Provision | With Crane |
| Wall Cladding | Full Sheeting |
| Color | Blue |
| Roof Type | Curved Roof |
| Insulation | Rockwool |
| Accessories | Mezzanine Floor, Turbo Ventilators, Canopy, Skylights, Louvers, Ridge Ventilators |
| Material | Mild steel |
| Service location | PAN india |
| Built type | Prefab |
| Production unit | Hyderabad, Telangana |
| Minimum order range | 10000sqft |
View Complete details
Product Brochure
| Building Type | Factory |
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Span Type | Multi Span |
| Built-up Area | 10001-25000 sq.ft |
| Eave Height | 15 m (49 ft) |
| Crane Provision | Above 20 Ton |
| Usage/Application | Shop |
| Technique | Cold Rolled |
| Roof Type | Slope |
| Heat Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Steel |
| country of origin | india |
| plant location | Telangana Hyderabad |
| brand | jsw,apollo,tata |
| order quuantity | 10000sqft |
View Complete details
Product Brochure
| Structure Type | PEB Building |
| Material | Steel |
| Frame Material | Mild Steel |
| Service Scope | Design And Fabrication |
| Building Span | Up to 20 m |
| Roof Sheeting | GI Sheet |
| Project Type | Industrial |
| Usage/Application | Shop |
| Technique | Cold Rolled |
| Roof Type | Slope |
| Features | durability and efficiency |
| Heat Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10000 sq ft
Product Brochure
| Service Type | Fabrication Only |
| Roof Type | Sloped Roof |
| Building Usage | Warehouse |
| Frame Type | Multi Span |
| Material Grade | PPGI Sheet |
| Project Size | 20000–50000 sq ft |
| Service Location | Multi State |
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Cladding Type | Single Skin |
| Minimum order quantity | 10000sqft |
| Brand | JSW, TATA, APOLLO |
View Complete details
Product Brochure
| Service Type | Heavy Structure, Warehouse Shed, Structural Fabrication, PEB Structure, Industrial Shed |
| Material Grade | Mild Steel, Stainless Steel, Galvanized Steel |
| Fabrication Location | On Site & Off Site |
| Structure Type | Purlin, Mezzanine Floor |
| Industry | Industrial, Warehouse & Logistics |
| Surface Treatment | Cold Galvanized |
| Max Thickness | Up to 60 mm |
| Max Length | Above 18 m |
View Complete details
Product Brochure
| Service Type | Structural Fabrication, PEB Structure |
| Material Grade | Galvanized Steel |
| Fabrication Location | On Site & Off Site |
| Structure Type | Column, Mezzanine Floor, Purlin, Beam |
| Industry | Power Plant, Industrial, Warehouse & Logistics |
| Service Mode | Annual Contract |
| Minimum Order Quantity | 10000-100000sqft |
View Complete details
Product Brochure
| Service Type | Structural Fabrication |
| Usage/Application | Industrial |
| Product To Be Fabricated | Shed |
| Material | Galvanized Steel |
| Thickness | 2 mm |
| Coating/Surface Treatment | Galvanizing |
| Height | 10 feet |
| Capacity | 10 ton |
| Service Duration | 5-10 days |
View Complete details
Product Brochure
| Roof Type | Sloped Roof |
| Material | Steel |
| Built Type | Prefab |
| Brand | JSW, TATA, APOLLO |
| Minimum order range | 5000-10000sqft |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Iron |
| Brand | JSW, TATA, APOLLO |
| Minimum order range | 5000-10000sqft |
| Service location | Hyderabad, Telangana. |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Iron |
| Minimum Order Quantity | 10000sqft |
| Brand | JSW, TATA, APOLLO |
| Service/Plant location | Hyderabad, Telangana |
| Desing/Height | as per drawings |
View Complete details
Product Brochure
| Service Type | Industrial Shed, Structural Fabrication, PEB Structure, Roof Structural, Warehouse Shed, Bridge Structure, Heavy Structure |
| Material Grade | Mild Steel, Stainless Steel |
| Fabrication Location | On Site & Off Site |
| Structure Type | Stair & Handrail, Purlin, Gantry, Beam, Pipe Rack, Portal Frame, Truss, Mezzanine Floor, Column, Tank Support |
| Industry | Industrial, Institutional, Infrastructure, Airport & Port, Commercial, Warehouse & Logistics |
| Surface Treatment | Cold Galvanized |
| Max Thickness | Up to 60 mm |
| Max Length | Above 18 m |
| Welding Process | Spot Welding |
| Service Mode | Turnkey Project |
View Complete details
Product Brochure
| Shed Type | Warehouse Shed |
| Structure Type | PEB |
| Span Width | Above 35 m |
| Roofing Sheet | GI Sheet |
| Usage Application | Warehouse |
| Service Scope | Fabrication and Erection |
| Roof Shape | A Type |
| Gutter Provision | With Gutter |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Mild Steel |
| Type | Services |
| Payment | Online/Offline |
| Mode | Offline |
| make | jsw |
| colour | as per drawing |
View Complete details
Product Brochure
| Structure Type | PEB Structure |
| Material Grade | Mild Steel |
| Project Size | Above 300 ton |
| Service Scope | Fabrication and Erection |
| Surface Finish | Sand Blasted |
| Usage Sector | Infrastructure, Commercial, Industrial, Warehouse |
| Design Support | With Design |
| Service Mode | Workshop and Site |
View Complete details
Product Brochure
| Structure Type | PEB Structure |
| Material Grade | Stainless Steel |
| Project Size | Above 300 ton |
| Service Scope | Fabrication and Erection |
| Fabrication Standard | IS 2062 |
| Surface Finish | PU Painted |
| Usage Sector | Infrastructure, Commercial, Industrial, Warehouse |
| Design Support | Without Design |
| Service Mode | Workshop and Site |
View Complete details
Product Brochure
| Structure Type | PEB Building |
| Frame Material | Mild Steel |
| Service Scope | Fabrication And Erection |
View Complete details
| Structure Type | Industrial Shed |
| Material Grade | IS 2062 E350 |
| Project Size | 300–600 ton |
| Industry | Steel Plant, Oil and Gas, Power Plant |
| Service Scope | Fabrication and Erection |
| Fabrication Standard | EN 1090 |
| Design Support | With Design |
| Max Thickness | 40–80 mm |
| Production Unit | Hyderabad, Telangana |
View Complete details