Hyderabad, Telangana
GST No. 36AAPCM5442E1ZC
Call 07949311805 81% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Material | Steel |
| Thickness | 4 mm |
| Length | 4 m |
| Usage/Application | Industrial |
| Position | Exterior |
| Technique | Roll Forming |
| Color | Silver |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Corrosion Resistance | Yes |
View Complete details
Product Brochure
| Material | GI Steel |
| Purlin Type | C Purlin |
| Thickness | 1.8 mm |
| Zinc Coating | 120 gsm |
| Length | 7 m |
| Web Depth | 150 mm |
| Flange Width | 50 mm |
| Surface Finish | GI Bright |
| Usage | Industrial Shed, Factory Building, Warehouse, Farmhouse Shed |
| Hole Type | Round Holes |
View Complete details